Zinek a jeho nedostatek. Jaké onemocnění jsou spojené s nedostatkem zinku?
Zinek je pro náš život jeden z nejdůležitějších prvků. Na jeho nedostatek se nás naše tělo snaží upozornit různými projevy, které my chápeme jako zdravotní problémy…
Každý člověk se v průběhu života setkal s nedostatkem zinku, jenže to na první pohled nemusel identifikovat jako nedostatek zinku, ale připsal to úplně jiným příčinám.
Co ovlivňuje nedostatek Zinku?
Zhoršování zraku, nehojení, nedostatečný růst a obnova, vznik kožních nemocí, vypadávaní vlasů, zeslabení nehtů a vznik bílých skvrn na nehtech, narušení reprodukčních schopností, zvětšení prostaty, sterilita, opožděné pohlavní dospívání, nepravidelná menstruace, psychické poruchy, mentální porucha paměti, zpomalení schopnosti učit se, časté infekce, záněty, časté nachlazení, chřipky, problémová pleť, bolesti kloubů, ateroskleróza a špatná cirkulace krve, únava a nechutenství. To je jen shrnutí problémů, které sebou přináší nedostatek zinku. Je proto velmi důležité dodávat našemu organismu tento prvek pravidelně a ve správném množství, protože jej naše tělo nedovede uchovávat do zásoby.
Zinek patří mezi složky nacházející se v našem organismu jen v malém množství, ale je pro správné fungování těla nepostradatelný. Zinek je prvek, který se v těle vyskytuje v gramových množstvích (objem zinku v lidském těle je v rozpětí pouze 2-4g). Zinek najdete ve všech orgánech, ale “nejvyšší“ koncentraci má v hormonu inzulínu a významně rozhoduje o regulování metabolismu cukrů, protože jádro inzulínové molekuly je tvořeno zinkem. Poruchy tohoto mechanismu způsobují jednu z nejrozšířenějších nemocí – cukrovku. Největší počet oslepnutí ročně je spojen právě s cukrovkou. Je to proto, že zinek se nachází ve “vysoké“ koncentraci i v očních tkáních a významně se podílí na přenosu fotochemických reakcí do nervového systému. Při snížené hladině zinku v organismu, která je způsobena poruchami metabolismu zinku ve slinivce břišní, dochází i k poruchám zraku, až oslepnutí.
Zinek a jeho využití v organizmu.
Jako nejdůležitější funkci, kterou zinek ovlivňuje je funkce imunitního systému. Zinek je protizánětlivý, působí proti infekcím houbovitého, virového nebo bakteriálního původu. Když z organizmu odstraníte zinek, dojde k nesprávné aktivaci imunitních buněk, které ovládají zánět, a tyto se pak aktivují a reagují jinak. Vlastním mechanismem je špatná regulace cytokinové bílkoviny interleukin 6 neboli IL-6, která se podílí na zánětu. Výsledkem je nekontrolované šíření zánětu, deficit zinku doslova zesilňuje zánětlivou reakci. Zinek je tedy základní stavební prvek imunitního systému. Je důležitý při tvorbě T-lymfocytů, což jsou buňky imunitního systému, růstu a funkčnosti leukocytů - bílých krvinek. Snižuje tvorbu všech zánětů a s tím souvisejících imunitních projevů – ekzémů, akné.
Zinek je důležitý při syntéze kolagenu a bílkovin, při jeho nedostatku nejsou dostatečně tvořeny, což má za následek úbytek kolagenu z cév a kloubů a úbytek i svalové hmoty. Podporuje syntézu a aktivaci buněk lymfatického systému. Udržuje celistvost buněk, urychluje jejich dělení a tím i hojení ran. Zvyšuje tvorbu testosteronu a spermií u mužů.
Další zajímavou funkcí zinku je, že snižuje hladinu cholesterolu v krvi, co je důležité při kardiovaskulárních potížích. Je účinný proti vypadávání vlasů a lámavosti nehtů. Udržuje pH krve a zvyšuje v ní koncentraci vitamínu E - antioxidantu. Zajišťuje normální růst a vývin mozku u dětí.
Mnoho nemocí bychom nemuseli řešit, kdybychom přijímali dostatek zinku ze stravy. Pravidelnou a častou konzumací mořských plodů, tmavého masa, mléka, žloutků, ořechů, luštěnin, lze dodat tělu potřebné množství zinku, abychom se těmto problémům vyvarovali.
Co způsobuje nedostatek zinku?
Nedostatkem zinku mohou trpět lidé s nemocemi trávicího systému, chronický průjem, Crohnhova choroba, ulcerózní kolitida, nebo tolik rozšířená cukrovka. Deficit zinku pozoruje i alkoholizmu, nebo dodržování vegetariánské a veganské stravy. Zvýšené nároky na příjem zinku mají i těhotné a kojící ženy. Nedostatek zinku se může vyskytnout u lidí užívajících léky a doplňky výživy obsahující železo, které snižuje vstřebávání zinku. Vstřebávání zinku snižuje i káva a tzv. fytáty přítomné například v obilovinách a sóji. Při užívání zinku není vhodné užívat železo ve stejné době, neboť jejich účinky se ruší. Je vhodné si dát mezi užíváním několikahodinovou pauzu. Podle sledovaných údajů, ekonomicky vyspělého světa, nemá dostatek zinku ve stravě zhruba 15-30 procent obyvatel. Ve věkové kategorii nad 65 let je to až víc jak 40 procent. Příčinou je jednak složení stravy, jednak horší schopnost staršího těla pohlcovat a využívat zinek.
Příznaky při nedostatku zinku: zhoršení zraku i hojení, nedostatečný růst, kožní nemoce, padání vlasů, narušení reprodukční schopnosti, zvětšení prostaty, sterilita, opožděné pohlavní dospívání, nepravidelnou menstruaci, psychické poruchy, retardaci, mentální poruchu paměti, zpomalená schopnost učení se, náchylnost k infekcím, časté nachlazení, chřipky, bolesti kloubů, ateroskleróza a špatná cirkulace krve, únava a nechutenství.
Denní dávka zinku.
Měla by se pohybovat: Děti od 3-6 let: 10 mg, Děti od 7-14 let: 14 mg, Mládež 15-18 let: 15 mg, Dospělí 19-34 let: 12 mg, Dospělí 35-59 let: 11 mg, Dospělí 60 let a více: 10 mg, těhotné ženy: 16 mg, Kojící ženy: 16 mg.
Vyšší množství by se mělo konzultovat s lékařem, například při potvrzeném nedostatku zinku, vypadávání vlasů, alkoholizmus, atd.
Při nesprávném užívání může i škodit. Zinek podávaný v tabletách často způsobuje trávící a žaludeční potíže a nelze jej přijímat dlouhodobě v dostatečném množství.
Vstřebávání zinku, tableta vs. koloid?
Nejlepší způsob s nejvyšší vstřebatelností je užívání koloidního zinku. Je prokázáno, že zinek přijímaný v tabletách tělo využije na maximálně 10%. Koloidní zinek má vstřebatelnost až 98% Proto není nutná jeho vysoká koncentrace.
Legislativní nařízení ČR i přes prokazatelné léčivé účinky, umožňuje tento produkt nabízet jen pro technické účely. Jakákoliv manipulace je na vlastní uvážení a osobní zodpovědnost.