Vliv jódu na naše tělesné i duševní zdraví

Pokud se cítíte stále velice unaveni a nesoustředěni, neobvykle se potíte, buší vám srdce jako o závod nebo vás trápí bolest nohou či v krku a také se vám špatně dýchá, nemusí vždy tyto příznaky signalizovat běžnou angínu nebo chřipku.

Příčina může být úplně jiná. Tyto příznaky mohou totiž poukazovat na jiný zdravotní problém, který je někdy problematický k rozklíčování i pro erudované lékaře. Tělo nám totiž tímto způsobem může oznamovat, že mu chybí JÓD! Jód je nekovový stopový prvek, který je pro náš organismus velmi důležitý. Jód je potřebný pro správnou funkci štítné žlázy, pro náš metabolismus, pro zdravé zuby, nehty, vlasy a také pro správný mentální vývoj a nervovou soustavu.

Štítná žláza hraje v našem systému žláz s vnitřní sekrecí velice důležitou roli. Dobře fungující štítná žláza řídí náš celkový růst a vývoj a také zajišťuje správnou činnost nervového systému. Vytváří náš klid na těle i na duši. Správné množství jódu ve štítné žláze ovlivňuje dokonce i naše potěšení ze sexu. Stále častěji se však stává, že tato endokrinní žláza v důsledku poruchy tvořit buď málo nebo naopak nadbytek tak důležité látky jako je právě jód. Nedostatek jódu se nazývá HYPOFUNKCE a nadbytek jódu je HYPERFUNKCE. Častějším zdravotním problémem je hypofunkce - nedostatek jódu, kdy se na krku objeví tzv. STRUMA. Ta se vytvoří z důvodu snížené funkce štítné žlázy, která přestala produkovat potřebné množství hormonu.

Větší potřebu tohoto hormonu mají dospívající mladí lidé, těhotné a kojící ženy a zvláště rostoucí plod v těle matky. Přestože je pro náš organismus jód nepostradatelný, stále patří mezi prvky na které ve stravě zapomínáme. Jód lze dodávat tělu prostřednictvím vhodných doplňků stravy ovšem nejlepší a nejpřirozenější je pro naše tělo dodání prostřednictvím potravin. Je velmi důležité aby jídelníček nejen těhotných žen ale nás všech obsahoval potraviny bohaté na na tento prvek. Jód se nejvíce nachází v mořských rybách a mořských plodech, řasách a také v mořské soli.

Skvělým zásobníkem potřebného jódu v našich zeměpisných šířkách jsou třešně a višně. Je také žádoucí konzumovat potraviny jako je například brokolice, špenát, žampiony, hrách, pórek, polníček, citrony, mrkev, vejce, mléko, mléčné výrobky a také čokoládu, protože i ta obsahuje tělu prospěšnou dávku jódu.

Bohužel v současnosti konzumace na jód bohatých potravin není zas tak častá. Náš jídelníček se v posledních letech hodně změnil a proto se nelze divit, že zvětšená štítná žláza a potíže s ní související se staly běžným zdravotním problémem dnešní populace. Lidé zapomínají v tom dnešním spěchu na své zdraví a také na látky, které je nutné svému tělu pravidelně dodávat. Většinou nemají ani tušení, že by jejich tělu mohl chybět právě jód. A kolik že je ho pro naše zdraví potřeba a jak jej ideálně do organismu doplnit? Správné množství jódu podporuje bezproblémovou činnost štítné žlázy i celého organismu.

Doporučené denní dávky jódu jsou: - děti do 5 let – 90 mikrogramů - děti do 12 let – 120 mikrogramů - dospělí -150 mikrogramů

Nedostatek jódu v těle se projevuje nejen potížemi se štítnou žlázou ale i jinými zdravotními potížemi jako jsou - kardiovaskulární nemoci - aritmie, ateroskleroza - anémie - chudokrevnost - zhoršená kvalita vlasů, kůže, nehtů - špatná činnost nervového systému - poruchy metabolických procesů - porucha reproduktivní funkce - porucha pohlavních a mléčných žláz.

Díky tomu, že se nedostatek jódu v našem těle projevuje nejrůznějšími potížemi, je dobré při některých, již zmíněných potížích, se nechat vyšetřit odborníkem endokrinologem. Ordinace endokrinologie, které se zabývají diagnózou a léčbou hormonálních poruch, však praskají ve švech a čekací doba na vyšetření je i několik týdnů.

Studie z roku 2014, které probíhali v celé České republice prokázali, že téměř polovina těhotných žen má málo jódu, neboť musí uspokojit i nároky vyvíjejícího se plodu. Proto je velice důležité v tomto období maximálně zvýšit příjem tohoto stopového prvku. Nedostatek jódu v těle způsobuje u těhotných žen potraty, předčasné porody a u dítěte způsobuje pokles inteligence a nejrůznější poruchy chování, které jsou bohužel v posledních letech u dětí jevem velmi častým. Další ohroženou skupinou jsou vegetariáni a vegani, kteří mají svůj jídelníček ochuzený o některé potraviny bohatší na jód. Jedna z posledních vědeckých studií zaměřená na obsah jódu v lidském těle zjistila, že 28% běžně se stravujících obyvatel trpí těžkým nedostatkem tohoto stopového prvku. Bylo také prokázáno, že je velká souvislost mezi nedostatkem jódu a vznikem mnohých typů rakoviny.

To je opět další vážný důvod abychom se zamysleli naším způsobem životního stylu, kam patří i stravování a správné vyživování našeho těla. Pro naše tělesné i duševní zdraví je opravdu velmi důležité častěji zařazovat do běžného jídelníčku mořské ryby, mořské řasy, mléčné výrobky, vajíčka, ovoce a zeleninu a další potraviny obsahující jód. Jód je totiž v přírodě velmi vzácný prvek a zároveň je jedním ze základních stavebních kamenů pro naše dobře fungující tělo. Proto bychom se měli snažit o vyvážené a přirozené množství tohoto prvku v naší stravě. Vždyť naše potrava má být i naším lékem. Tak hodně zdraví a potřebné množství jódu do všech našich těl a dalších dnů!


No template found for module gpwebpay