Ovesné vločky
(lisované zrna) - nejznámější jsou ovesné vločky, ale lze je střídat např.. i s žitnou, pšeničného, ječného, sójovými ...
Vločky s ovocem
Na snídani jsou velmi dobré - vločky namočíme do vařící (nebo alespoň teplé) vody a necháme zalité stát. Dokud změknou připravíme si ovoce - např. nakrájíme jablka na drobno, banán, červený meloun, broskev a pod. (úplně postačí jen banán a jablko). Vločky scedíme a přimícháme ke ovoci. Vločky by měly být úplně měkké (doba namáčení je závislá na typu vloček a také od jejich výrobce). Malým dětem lze všechno dohromady rozmixovat na kaši.
Palačinky z vloček (PL = polévková lžíce)
1 / 2 l sójového mléka, 6 PL vloček, 1,5 PL krystal. cukru, 3 lžíce sójové mouky, 3 PL některé celozrnné mouky, 2 vejce, špetka soli; Náplň: 4 jablíčka, 1pl cukru, skořice
Do horkého mléka nasypeme vločky a necháme asi 30 min. stát. Pak přimícháme ostatní potraviny a rozmixujeme. Pečeme na oleji a plníme podušených jablíčky. Jsou velmi syté.
Vločkový nákyp na slano
Vločky namočíme do vody. Připravíme si kořenovou a listovou zeleninu, nakrájíme a krátce podusíme na cibulce (sůl, pepř). Vločky scedíme, vše dohromady smícháme a zapečeme v troubě. Na talíři lze pro starší posypat osmaženou cibulkou.
Vločky do polévek
Jsou vhodným zpestřením zeleninových či luštěninových polévek, namísto halušek či nudlí. Do polévky jejich přisypeme v polovině vaření nebo až ke jeho konci.
Ovesná kaše
200g ovesných vloček, 0,5 l vody, med, ovoce, případně ořechy
Vločky povaříme ve vodě asi 10 min., přitom je stále mícháme aby neprihoreli. Podáváme oslazené medem, sladkým ovocem, ořechy. Místo ořechů můžeme opražit nasucho pár vloček, které získají zlatavou barvu a ořechovou chuť.