Glycerol
Glycerol, nebo glycerin, systematickým názvem propan – 1,2,3 - triol, je hygroskopická bezbarvá viskózní kapalina bez zápachu, sladké chuti. Je důležitou biogenních organickou sloučeninou, neboť je ve formě svých esterů součástí tuků.
Výroba
Hlavním zdrojem glycerolu byly přírodní tuky. Při výrobě mýdla se působením hydroxidu sodného nebo draselného tuky štěpí na glycerol a směs alkalických solí alifatických kyselin, které jsou podstatou mýdel.
Použití
Glycerol se používá v kosmetických prostředcích, hlavně jako přísada v hydratačních krémech a mýdlech, jako přísada do zubních past, při výrobě plastických hmot hlavně jako změkčovadlo, léčiv, žvýkaček, past, barviv a výbušnin. Používá se také při výrobě bezvodého ethanolu pro odstranění příměsi vody. Je součástí nemrznoucích směsí, většinou v kombinaci s ethylenglykolem. V potravinářském průmyslu se užívá jako přísada pro úpravu nápojů a méně kvalitních vín, jako sladidlo např. v šlehačkách v bombičkách, jako změkčovadlo želé a jiných cukrovinek apod. Jako součást potravin má označení E 422. V lékařství se užívá při léčbě otoků mozku jako přísada infuzí, na snižování nitroočního tlaku, při zácpách, na změkčení stolice ve formě glycerinových čípků nebo jako součást klystýru.
Glycerol je slabě jedovatý. V menších dávkách způsobuje bolesti hlavy, žaludeční potíže a zvracení. Ve větších dávkách může způsobit poškození jater. Nejnižší toxická dávka podána orálně u člověka činí přibližně LDLo = 1,5 g / kg živé hmotnosti, což znamená, že průměrný člověk by ho musel požít nejméně 90 až 120 g, aby se u něj projevily příznaky otravy. V nízkých koncentracích je prakticky neškodný. V zředěném stavu se používá ke zvlhčování pokožky a sliznic, neboť váže atmosférickou vlhkost a tím ji přenáší do povrchu těla; naopak použití čistého glycerinu je nevhodné, protože naopak z pokožky odčerpává vlhkost a tím ji vysušuje.
Glycerin pro kosmetické účely
Ženy se musí neustále udržovat ve skvělé formě a chodit do salónů si mnohé z nich nemohou dovolit. Přesto by si chtěli dovolit alespoň domácí péči. Výborný pomocník v tomto případě bude obvykle glycerin, který je snadné koupit v každém drogerii za pár peněz, ale o vlastnostech, že není horší než drahé léky. Existuje mnoho způsobů, jak využít glycerin pro domácí kosmetiky.
Instrukce
1) Malé množství glycerinu (asi 1 lžička), můžete přidat v obvyklém šamponu, ale je lepší si jej připravit sami. Potřebujete odvar z heřmánku a měsíčku (200 ml), přidejte 2 polévkové lžíce mýdla, dobře rozpustit a pak nalijte 1 lžíce glycerin. „Lovely“ šampon je připraven!
2) Použití glycerinu snadno k vytvoření masky pro suché a poškozené vlasy. Vytvoříme směs z jedné lžíce žloutku, glycerínu a jablečného octa. Do směsi se pak přidá ricinový olej nebo lopuch (asi 2 polévkové lžíce). Tato maska se nanese na dobu 30 minut. Vydrží 8 ošetření. Nanášejte dvakrát týdně.
3) Maska na mastné vlasy se namíchá ve stejném poměru glycerolu a vodky a pak vtírá do kořenů po dobu 15 minut.
4) Pokud jsou vaše vlasy normální nebo mastné, maskusi můžete vyrobit ze 2 žloutků, 1 lžíce glycerinu a 3 kapek esenciálního citrusových olejů. Ponecháme na vlasech po dobu 30 minut a poté smyjeme.
5) Chcete-li vytvořit masku pro suchou pleť a ruce, vezměte 1 lžíce glycerinu a medu, 3 lžíce teplé vody a trochu ovesných vloček na získání viskózní konzistence. Nechte 20 minut působit a poté smyjte.
6) Čistí a hydratační masku na pokožku vytvoříme tak, že přidáme malé množství glycerinu ke konvenční jílové masce.Naneseme na 12 minut a poté omyjeme.
7) Smícháním glycerolu s vazelínou docílíme masky pro velmi suchou pokožku.
8) Glycerin může být přidán do tekutého mýdla.
9) Trápí Vás velmi suchá pokožka na nohou, paty máte nepříjemně drsné a popraskané? Udělejte si zábal na nohy s glycerolem, při velmi suché pokožce můžete glycerol mírně zahřát, rozpustit v něm lékařskou vazelínu a aplikovat na pokožku. Pozor ne horké jen tak akorát, příjemně teplé, aby to pokožku celou pořádně prohřálo. Po aplikaci to něčím převázat, třeba obvazem a pak si nasadit ponožky a nechat působit aspoň hodinu.